آیا گوشی شیائومی نوت 9 پرو ضد آب است؟

آیا گوشی شیائومی نوت 9 پرو ضد آب است؟

آیا گوشی شیائومی نوت 9 پرو ضد آب است؟

1/5 - (1 امتیاز)

آیا گوشی شیائومی نوت ۹ پرو ضد آب است؟ اگر از طرفداران گوشی های کمپانی شیائومی هستید، در این بخش تا پایان با ما همراه باشید تا بررسی شود که آیا گوشی شیائومی نوت ۹ پرو ضد آب است؟ یا خیر! همچنین برای تهیه این مدل می توانید به صفحه خرید گوشی و سپس خرید گوشی شیائومی مراجعه کنید.

 

ضدآب بودن یک گوشی چگونه تعیین می شود؟

برای اینکه یک گوشی از استاندارد ضدآب بودن برخوردار باشد، از سوی سازمان بین المللی الکتروتکنیک باید محوز های رسمی را با طی کردن مراحل خاصی به دست آورد.

در واقع کمپانی های موبایل سازی استاندارد ضدآب بودن محصولات خود را از این سازمان دریافت می کنند.

درجه بندی میزان ضد آب بودن گوشی با استاندارد IP تعیین می شود که به صورت درج دو عدد در کنار IP خواهد بود. عدد اول میزان ضد گرد و غبار بودن گوشی را مشخص می کند و عدد دوم نیز میزان ضدآب بودن گوشی را نشان خواهد داد.

گوشی های بالارده و گران قیمت کمپانی های مختلف IP68 را دارند زیرا حداقل و حداکثر عدد اول(خاصیت ضد گرد و غبار بودن) از 1 تا 6 می تواند باشد و حداقل و حداکثر عدد دوم (ضد آب بودن) از ۱ تا ۸ خواهد بود.

 

استاندارد IPxx

 

گواهینامه IP چه سطحی از میزان مقاومت در برابر ذرات و مایعات را نشان می دهد؟

  • عدد اول از سمت چپ در عبارت IP که میزان سطح مقاومت یک گوشی در برابر گرد و غبار را نشان می دهد و می تواند مقادیر1، 2، 3، 4، 5 و 6 را دربرگیرد. هر یک از این اعداد میزان مشخصی از مقاومت گوشی را در برابر ذرات گرد و غبار  بیان می کند:

 

چنانچه عدد اول کنار عبارت IP عدد1 باشد، گوشی در مقابل نفوذ ذرات تا 50 میلی متر مکعب مقاومت نشان می دهد.

چنانچه عدد اول کنار عبارت IP عدد2 باشد، گوشی در مقابل نفوذ ذرات تا 12 میلی متر مکعب مقاوم است.

چنانچه عدد اول کنار عبارت IP عدد 3 باشد، گوشی در مقابل ذراتی به ریزی 2.5 میلی متر مقاومت دارد.

چنانچه عدد اول کنار عبارت IP عدد 4 باشد، گوشی در مقابل ذرات 1 میلی متر مکعبی و یا بزرگتر مقاوم است.

چنانچه عدد اول کنار عبارت IP عدد 5 باشد، گوشی در مقابل نفوذ ذرات گرد و غبار بسیار ریز می تواند بدون مشکل به کار خود ادامه دهد.

چنانچه عدد اول کنار عبارت IP عدد 6 باشد، گوشی در مقابل ذرات ریز گرد و غبار و جامدات مقاومت بالایی دارد.

 

  • عدد دوم از سمت چپ در کنار عبارت IP می تواند شامل اعدادی نظیر؛ 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7 و 8 باشد که هر یک از این اعداد سطح مشخصی از مقاومت گوشی در برابر آب و مایعات را بیان می کند که عبارتند از:

 

چنانچه عدد دوم عبارت IP یک باشد، نشان می دهد گوشی تنها در مقابل پاشیدن قطرات مایعات به شکل عمودی مقاومت دارد.

چنانچه عدد دوم عبارت IP عدد 2 باشد، نشان می دهد گوشی در برابر  پاشیدن ذرات ریز مایع در زاویه 0 تا 15 مقاومت دارد.

چنانچه عدد دوم عبارت IP  عدد 3 باشد، نشان می دهد گوشی در مقابل  پاشش ذرات آب تا زاویه 60 درجه مقاوم بوده و بدون آسیب می تواند کار کند.

چنانچه عدد دوم عبارت IP عدد 4 باشد، نشان می دهد گوشی در مقابل  پاشیدن مایعات و آب با هر زاویه ای از مقاومت خوبی برخوردار است.

چنانچه عدد دوم عبارت IP عدد 5 باشد، نشان می دهد گوشی در مقابل پاشش آب با فشار های بالاتر از حد معمول تا حد زیادی مقاومت دارد و می تواند بدون مشکل کار کند.

چنانچه عدد دوم عبارت IP عدد6 باشد، نشان می دهد گوشی در مقابل  پاشش های شدیدتر مقاوم بوده و گوشی در برابر پاشیدن آب به هر شکلی مقاوم است اما آسیب پذیر نیز می باشد.

چنانچه عدد دوم عبارت IP عدد7 باشد، نشان می دهد گوشی در مقابل نفوذ آب در عمق 15 تا 100 سانتی متری عایق بوده و با افزایش عمق بیش از 100 سانتی متر احتمال آسیب به دستگاه نیز تا حد زیادی ممکن خواهد بود.

چنانچه عدد دوم عبارت IP عدد 8 باشد، نشان می دهد گوشی در مقابل نفوذ آب تا عمق 1.5 متری مقاومت دارد و  تا حد زیادی از نفوذ آب  با فشار هم جلوگیری می کند.

 

ضدآب بودن گوشی شیائومی نوت ۹ پرو چگونه است؟ آیا گوشی شیائومی نوت 9 پرو ضد آب است؟

گوشی شیائومی نوت ۹ پرو از جمله محصولات میان رده با ویژگی و امکانات عالی تولید شده توسط کمپانی چینی شیائومی است که استاندارد ضد آب بودن آن IP54 می باشد بدین معنی که این گوشی میزان مقاومت آن در برابر گرد و غبار(سطح 5) به گونه ای است که می تواند در مجاورت ذرات بسیار ریز بدون مشکل به کار خود ادامه دهد اما میزان ضد آب بودن آن(سطح ۴) در حدی است که گوشی در برابر پاشش آب و مایعات با هر زاویه ای مقاومت مناسبی دارد.

در واقع این گوشی اگرچه خاصیت ضد آب دارد اما کاملا ضد آب نمی باشد و در صورت قرار گیری طولانی مدت در درون آب یا مجاورت با مایعات دچار آسیب های جدی خواهد شد.

به طور کلی کمپانی شیائومی به منظور کاهش قیمت تمام شده محصولات خود برای مصرف کنندگان از ضدآب ساختن محصولات پایین رده و میان رده خودداری کرده است و این ویژگی را تنها در محصولات محدود بالارده اعمال نموده است.

مدیران ارشد کمپانی شیائومی معتقد هستند که کارایی خاصیت ضد آب بودن گوشی تا حد زیادی به نحوه نگه داری از گوشی بستگی دارد لذا این کمپانی اعلام کرده چنانچه کاربران از این کمپانی درخواست داشته باشند تا محصولات خود را ضد آب بسازد در آینده این کار را خواهد کرد.