آیا گوشی شیائومی نوت 10 پرو ضد آب است؟

آیا گوشی شیائومی نوت 10 پرو ضد آب است؟

آیا گوشی شیائومی نوت 10 پرو ضد آب است؟

4.5/5 - (2 امتیاز)

آیا گوشی شیائومی نوت 10 پرو ضد آب است؟ در این بخش تا پایان با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که آیا گوشی شیائومی نوت ۱۰ پرو ضد آب است؟ یا خیر! همچنین می توانید با مراجعه به بخش خرید گوشی موبایل و سپس خرید گوشی شیائومی این محصول را خریداری کنید.

 

آیا گوشی شیائومی نوت 10 پرو ضد آب است؟

ضدآب بودن گوشی موبایل چگونه بیان می شود؟

گوشی های موبایل جهت برخورداری از استاندارد ضد آب بودن باید گواهینامه مخصوص در این زمینه را که با IP نشان داده می شوند را از سازمان بین المللی الکتروتکنیک دریافت کنند.

در واقع سازمان بین المللی الکتروتکنیک مجوز IP را صادر می کند که به صورت دو عدد در کنار عبارت IP عدد بیان می شود. عدد اول میزان خاصیت ضد گرد و غبار بودن گوشی را نشان می دهد و عدد دوم میزان خاصیت آب بودن گوشی را مشخص می کند.

حداقل و حداکثر عدد اول از ۱ تا ۶ خواهد بود و حداقل و حداکثر عدد دوم ۱ تا ۸ خواهد بود که هر چه این اعداد بزرگتر باشند گوشی از مقاومت بیشتر در برابر نفوذ ذرات و مایعات برخوردار است.

هر یک از اعداد درج شده در کنار IP سطح مشخصی از مقاومت گوشی را در برابر ذرات و مایعات نشان می دهد به عنوان مثال گوشی دارای IP68 بیشترین مقاومت در برابر گرد و غبار و آب را دارا است به طوری که این گوشی کاملا ضدآب نامیده می شود.

 

استاندارد IPxx

 

درجه بندی استاندارد IP چگونه است؟

  • عدد اول( خاصیت ضد گرد و غبار) می تواند مقادیر1 تا 6 را در برگیرد که هر یک از این اعداد سطح مشخصی از ضد ذرات بودن گوشی را بیان می کند که عبارتند از:

عدد 1: این عدد نشان می دهد که گوشی در مقابل نفوذ گرد و غبار تا 50 میلی متر مکعب مقاومت دارد.

عدد 2: این عدد نشان می دهد که گوشی در مقابل ورود  ذرات تا 12 میلی متر مکعب مقاوم است.

عدد 3: این عدد نشان می دهد که گوشی در  مقابل ذراتی به ریزی 2.5 میلی متر مقاومت دارد.

عدد 4: این عدد نشان می دهد که گوشی در مقابل ذرات 1 میلی متر مکعبی و یا بزرگتر مقاوم است.

عدد 5: این عدد نشان می دهد که گوشی در مقابل نفوذ ذرات گرد و غبار مقاوم بوده و می تواند در کنار ذرات بسیار ریز غبار بدون مشکل به کار خود ادامه دهد.

عدد 6: این عدد نشان می دهد که گوشی در مقابل ریزترین ذرات غبار و جامدات از مقاومت بالایی برخوردار است.

  • عدد دوم IP می تواند شامل اعدادی 1 تا 8 باشد که هر عدد سطح مشخصی از مقاومت یک گوشی را در برابر آب و مایعات بیان می کند که این سطوح عبارتند از:

عدد 1: این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی مورد نظر فقط در برابر پاشش قطرات به شکل عمودی مقاوم است.

عدد 2:  این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی موردنظر در برابر پاشیدن ذرات ریز مایع در زاویه 0 تا 15 مقاومت دارد.

عدد 3:  این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی در برابر پاشیدن ذرات آب تا زاویه 60 درجه مقاومت دارد و بدون آسیب می تواند کار کند.

عدد 4:  این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی موردنظر در مقابل پاشش مایعات و آب در هر زاویه ای از مقاومت خوبی برخوردار است.

عدد 5: این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی در برابر پاشیدن آب با فشار های بالاتر از حد معمول تا حد زیادی مقاومت دارد و بدون مشکل می تواند کار کند.

عدد 6:  این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی موردنظر در مقابل پاشش های شدیدتر مقاوم بوده به طوری که در برابر پاشیدن آب به هر شکلی مقاومت مناسبی دارد اما  آسیب پذیر نیز خواهد بود.

عدد 7:  این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی در عمق 15تا 100سانتی متری  در برابر نفوذ آب مقاوم است اما با افزایش عمق بیش از 100 سانتی متر   دستگاه تا حد زیادی آسیب خواهد دید.

عدد 8: این عدد به عنوان عدد دوم IP  نشان می دهد که گوشی مورد نظر در برابر نفوذ آب تا عمق 1.5 متری مقاومت دارد و از نفوذ آب با فشار تا حد زیادی جلوگیری می کند.

 

استاندارد ضدآب بودن گوشی شیائومی نوت ۱۰ پرو چند است؟

گوشی شیائومی نوت 10 پرو از جمله گوشی های باکیفیتی است که مشخصات و ویژگی های یک پرچمدار را دارد اما قیمت مقرون به صرفه آن در حد گوشی های میان رده است.

کمپانی شیائومی در جهت تحقق سیاست کاهش هزینه تمام شده گوشی های خود ( ضد آب ساختن گوشی ۲۰ الی ۳۰ درصد سبب افزایش قیمت گوشی می گردد) و همچنین با بیان اینکه میزان ضد آب بودن گوشی تا حد زیادی به نحوه استفاده کاربر از گوشی دارد، لذا IP53 را برای این گوشی عنوان نموده است.

عدد 5 در IP53 نشان می دهد که گوشی شیائومی نوت ۱۰ پرو با مقاومت در برابر ذرات گرد و غبار می تواند در کنار ذرات ریز بدون مشکل کار کند و عدد 3 نیز بیانگر این است که این گوشی در برابر پاشش ذرات آب با زاویه 60درجه مقاوم بوده و بدون آسیب می تواند کار کند.

بنابراین با توجه به IP53 برای این گوشی می توان گفت که گوشی شیائومی نوت ۱۰ پرو گوشی کاملا ضد آب نیست و در صورت فرو رفتن در آب احتمال آسیب آن بسیار زیاد است لذا در هنگام استفاده از آن باید دقت لازم را انجام داد.