آیا گوشی موبایل در حالت پرواز اشعه دارد؟

آیا گوشی موبایل در حالت پرواز اشعه دارد؟

آیا گوشی موبایل در حالت پرواز اشعه دارد؟

1/5 - (1 امتیاز)

آیا گوشی موبایل در حالت پرواز اشعه دارد؟ حالت Airplane Mode یا همان حالت پرواز یکی از امکاناتی است که گوشی موبایل در اختیار کاربران قرار می دهد و قطعا همه شما برای یک بار هم که شده، از این آپشن استفاده کرده اید. شاید شنیده باشید که می گویند اگر گوشی را در حالت پرواز قرار بدهید امواج الکترومغناطیسی که از گوشی منتشر می شود دیگر وجود نخواهد داشت. حال در ادامه قصد داریم بررسی کنیم که آیا با فعال کردن حالت پرواز که موجب قطع شدن موج های ارتباطی نظیر Wi-Fi و بلوتوث و مخابراتی و… خواهد شد، دیگر امواج الکترومغناطیس وجود نخواهد داشت یا خیر.

 

آیا در حالت پرواز باز هم امواج الکترومغناطیس وجود دارد؟ آیا گوشی موبایل در حالت پرواز اشعه دارد؟

در دنیای پیشرفته امروز، امواج مختلفی وجود دارند و در واقع می توان گفت که موج ها همانند اقیانوسی هستند که زمین همچون توپی در آن شناور است‌. مقدار چشم گیری از امواج اطراف ما را امواجی تشکیل می دهند که از گوشی موبایل منتشر می شوند. اگر بدن انسان مدت طولانی در معرض امواج شدید رادیویی قرار بگیرد، مستعد تاثیرات منفی هم بر سلامت و هم بر زندگی خواهد بود.

تا به امروز هیچ دلیل قاطعی از تاثیر منفی امواج مضر بر بدن انسان به ثبت نرسیده است اما با این حال بهتر اس بدانید که اگر هم امواج مضری وجود داشته باشد، قرار دادن گوشی روی حالت پرواز می تواند مانع از ایجاد آسیب شود؛ چرا که در این حالت بخش های که با ارسال و دریافت سیگنال در ارتباط بودند به طور کامل قطع می شوند و دیگر امواج مضری وجود نخواهد داشت.

بنابراین با قرار دادن گوشی روی حالت پرواز می توانید خود را در برابر امواج الکترومغناطیس ایمن کنید و در موارد زیر از این ویژگی پر سود استفاده نمایید:

  • در طول روز وقتی مشغول فعالیت هایی چون رانندگی، تماشای فیلم، غذا خوردن، مطالعه و… هستید گوشی را در حالت پرواز قرار دهید تا امواج مضر به مقدار زیاد توسط بدن شما جذب نشوند.
  • شب هنگام، با قرار دادن گوشی در حالت پرواز هم خواب آسوده تری خواهید داشت و هم در برابر امواج الکترومغناطیس محافظت خواهید شد.
  • هنگامی که می خواهید جهت سرگرمی کودکان، تلفن همراه خود را به آن ها بدهید بهتر است گوشی در حالت پرواز قرار بگیرد.
  • منبع تغذیه گوشی یعنی باتری شارژ زیادی نداشته باشد و یا این که بخواهید در زمان کمتری، درصد بیشتری از این منبع را شارژ نمایید.

 

حالت پرواز به چه منظور در گوشی مورد استفاده قرار می گیرد؟

حالت پرواز همان طور که از نامش پیداست، برای زمانی در نظر گرفته شده است که در هواپیما قرار گرفته باشید. سنسور ها و همچنین سیستم ناوبری پیچیده و حساس توسط هواپیما استفاده می شوند و چون گوشی موبایل در هنگام برقراری هر گونه تماس با برج مخابراتی سیگنال ارسال می کند؛ در نظر بگیرید که هنگام عدم موفقیت در برقراری ارتباط سیگنال بیشتری ارسال کند و با توجه به این که تعداد زیادی مسافر درون هواپیما قرار دارند، قاعدتا حجم بالای این فرکانس سبب بروز اختلالاتی در تجهیزات هواپیما خواهد شد.

طبق توضیحات بالا، استفاده از موبایل در هواپیما ممنوع شد و در ادامه حالت پرواز را ایجاد کردند تا سایر امکانات گوشی مورد استفاده قرار بگیرد و تنها بخش های ارسال و دریافت امواج به حالت غیر فعال در بیایند. شاید بد نباشد که در ادامه به بررسی موارد دیگری از استفاده این آپشن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

با فعال کردن حالت پرواز، چه اتفاقی رخ می دهد؟

وقتی که گوشی، کامپیوتر و یا تبلت خود را در حالت پرواز قرار دهید امواج الکترومغناطیسی که از گوشی منتشر می شدند، قطع می شوند و سخت افزار های زیر به حالت غیر فعال در می آیند:

  • ارتباط مخابراتی یا Cellular : وقتی ارتباط مخابراتی قطع شود قادر به ارسال پیامک و یا برقراری تماس نخواهید بود.
  • وای فای: اگر اتصال وای فای وجود داشته باشد، با فعال کردن حالت پرواز این اتصال قطع خواهد شد و دیگر جستجویی برای پیدا کردن شبکه رخ نخواهد داد.
  • بلوتوث: بلوتوث گوشی غیر فعال خواهد شد.
  • جی پی اس: جی پی اس گوشی قادر به دریافت اطلاعات نخواهد بود.

بنابراین تمام امواج رادیویی گوشی قطع خواهند شد و نماد این حالت که شکل یک هواپیما است، در نوار اطلاع رسانی قابل مشاهده خواهد بود.

 

آیا فعال کردن حالت پرواز در مصرف باتری باعث صرفه جویی خواهد شد؟

هنگامی که گوشی بخواهد با برج های مخابراتی ارتباط برقرار کند میزان زیادی از باتری مصرف می شود چرا که شما با سرعت زیاد در حال حرکت هستید و اتصال پایداری نخواهید داشت. هنگامی که اتصالات تجهیزات دیگر قطع شود، باز هم مقدار کمتری از باتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت تنها توجه داشته باشید که در حالت پرواز هیچ تماسی برقرار نخواهد شد.

 

آیا می توان از وای فای درون هواپیما استفاده کرد؟

درست است که در حالت پرواز اتصال وای فای قطع می شود اما اگر دوباره اقدام به روشن کردن وای فای کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد‌. در دنیای امروز حتی در هواپیما نیز استفاده از وای فای مجاز خواهد بود و حتی برخی از شرکت ها خود وای فای را در اختیار مسافران قرار می دهند. در این حالت تنها وای فای فعال خواهد بود و دیگر سیگنال ها همچنان مسدود هستند.

 

آیا از سیگنال های مخابراتی در هواپیما نمی توان استفاده کرد؟

مطابق با پیشرفت های شگرفی که در زمینه تکنولوژی داشتیم، به زودی امکان استفاده از سیگنال های مخابراتی نیز درون هواپیما ایجاد خواهد شد.

قوانین از طریق سازمان FCC ایالات متحده آمریکا در حال تغییر است تا زمینه ای را ایجاد کند که مسافران در ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متری یا ۱۰۰۰۰ پا بتوانند از سیگنال های مخابراتی استفاده نمایند.

هنگامی که لیبل Allowing Cell Phone Calls on Planes را روی گوشی مشاهده کردید، می توانید از امکانات گوشی استفاده نمایید اما باز هم به منظور رعایت حال سایر مسافران قادر به برقراری تماس صوتی نخواهید بود.

مطابق این روش شما به برج های مخابراتی که روی زمین هستند متصل نمی شوید بلکه از طریق تجهیزاتی، به روش های ماهواره ای قادر به اتصال به سیگنال های مخابراتی خواهید شد. به این منظور، درون هواپیما گیرنده و فرستنده امواج مخصوص را نصب می کنند و چون گوشی در فاصله کمی از آن قرار دارد، قدرت سیگنال را افزایش نخواهد داد و در نتیجه پتانسیل تداخل از بین می رود.

این ویژگی تنها در برخی از هواپیما ها و تنها در ارتفاع خاصی وجود خواهد داشت و در سایر موارد همچنان امکان استفاده از سیگنال های مخابراتی وجود ندارد.