آیا گوشی موبایل برای قلب ضرر دارد؟

آیا گوشی موبایل برای قلب ضرر دارد؟

آیا گوشی موبایل برای قلب ضرر دارد؟

امتیاز شما post

آیا گوشی موبایل برای قلب ضرر دارد؟ گوشی موبایل دارای امواج الکترومغناطیسی است و در واقع انرژی فرکانس های رادیویی را به طور غیر یونیزان نشر می دهد. قدرت امواج الکترومغناطیس که توسط گوشی منتشر می شوند، در محدوده ۸۰۰ تا ۱۹۰۰ مگاهرتز قرار دارند. بدن انسان قادر است تا امواج الکترومغناطیس را جذب کند، به واسطه همین جذب واحدی به نام SAR تعریف می شود.

 

تعریف SAR | آیا گوشی موبایل برای قلب ضرر دارد؟

به میزان جذب میدان های الکترومغناطیس نبست به کل بدن، SAR می گویند. مطابق این تعریف، اگر میزان SAR کمتر باشد یعنی گوشی موبایل مورد نظر از ایمنی بیشتری برخوردار است و برعکس اگر میزان SAR بیشتر باشد یعنی گوشی موبایل چندان ایمن نیست.

هنگامی که مشغول ارسال پیامک و یا برقراری ارتباط از طریق تماس باشید، به میزان کمتری نسبت به زمانی که مشغول جستجو در شبکه هستید تابش خواهید داشت که این یعنی میزان SAR در هنگام جستجو در شبکه افزایش پیدا خواهد کرد.

 

تاثیر امواج الکترومغناطیس بر قلب انسان | آیا امواج گوشی موبایل در تشدید بیماری های قلبی موثر است؟

بافت ها و اندام هایی از بدن مخصوصا آن دسته ای که در زمینه انتقال سیگنال ها فعالیت دارند همچون رشته های عصبی و سیستمی که هدایت کننده و ضربان ساز است یعنی قلب، تحت تاثیر تابش امواج الکترومغناطیس قرار می گیرند.

تجزیه و تحلیل ضربان قلب با شاخصی به نام HVR بررسی می شود و در واقع این شاخص فعالیت صحیح یا غیر طبیعی قلب را مشخص می کند. از آن جایی که قلب را اندامی الکتریکی و پویا در نظر می گیرند، محققان تاثیر امواج الکترومغناطیسی را روی آن مورد بررسی قرار دادند و مطابق این تحقیقات، در اثر تابش میدان الکترومغناطیسی تغییراتی در شاخص HVR مشاهده شد؛ بنابراین باید انتظار داشت که در اثر تغییر HVR سلامت بدن تحت تاثیر در جهت منفی قرار بگیرد.

 

نشانه های بیماری قلب:

هنگامی که بدن و قلب تحت تاثیر امواج الکترومغناطیسی که از گوشی موبایل ساطع شده باشد، قرار بگیرد در ابتدا با تغییر در ضربان قلب بروز می دهد و می توان گفت واکنش اولیه بدن در برابر این امواج تپش قلب است.

در کشور هایی چون کانادا و آمریکا درصد زیادی از افراد در اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند.

البته تابش های الکترومغناطیسی که توسط گوشی موبایل ساطع می شوند نقاط مختلف دیگری از بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهند و در اثر این تغییرات بیماری های دیگری چون بیماری های خود ایمنی، مشکل سیستماتیکی، افزایش فشار خون، بیماری های کلیوی، بیماری های ریوی و… ممکن است نمایان شوند.

 

قلب تحت تاثیر امواج الکترومغناطیس:

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، قلب فعالیت های الکتریکی انجام می دهد که در اثر همین فعالیت ها، میدان مغناطیسی درون بدن به وجود می آید؛ بنابراین واضح است که میدان های مغناطیسی و میدان های الکتریکی که گوشی موبایل و یا هر محصول بی سیم دیگری ایجاد می کنند، بر این اندام و یا حتی بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارند. هنگامی که تلفن همراه به قلب نزدیک باشد، تغییرات بیشتری را می تواند در آن به وجود بیاورد و در نتیجه مشکلات قلبی ایجاد خواهند شد.

اگر بخواهیم به صورت تخصصی تر به این مسئله نگاه کنیم، باید بدانیم که در سطح سلولی غشا اندامک هایی چون میتوکندری و هسته و… قرار دارند که فعالیت های مهم و بسیار حساسی بر دوش آن ها است و میدان و امواج الکترومغناطیس قادرند پس از گذشت زمانی، تاثیرات خود را روی سلول های تحریک پذیر و حساس قلب به صورت دائمی بر جای بگذارد.

تاثیر پذیری بدن و قلب از امواج الکترومغناطیس در سنین مختلف، متفاوت است مثلا، افرادی که در سنین پایین قرار دارند و یا افرادی که سالخورده به حساب می آیند، بیشتر تحت تاثیر امواج قرار می گیرند چرا که ضعف بدنی بیشتری نسبت به این نوع از آلودگی دارند.

افرادی که به صورت زمینه ای از بیماری های قلبی رنج می برند باید استفاده از گوشی موبایل و یا دیگر کالا های الکترونیکی به صورت برنامه ریزی شده انجام گیرد در غیر این صورت مشکلات بزرگ تری را ایجاد خواهد کرد.