آیا گوشی موبایل برای زن باردار ضرر دارد؟

آیا گوشی موبایل برای زن باردار ضرر دارد؟

آیا گوشی موبایل برای زن باردار ضرر دارد؟

امتیاز شما post

این جمله را در اجتماع می شنویم که می گویند: اگر به صورت طولانی مدت از گوشی هوشمند استفاده شود، اثرات منفی بر نوزاد خواهد گذاشت؛ اما آیا این جمله حقیقت دارد؟ به منظور یافتن پاسخ این سوال، مطالعات و پژوهش هایی در رابطه با تاثیر تلفن همراه بر چنین انجام شد که طبق این مطالعات پرسش های متداول در رابطه با آیا گوشی موبایل برای زن باردار ضرر دارد؟ را به صورت زیر پاسخ خواهیم داد.

 

آیا گوشی موبایل برای زن باردار ضرر دارد؟

عوارض جدی موبایل در بارداری برای جنین و مادر + راه حل

 

آیا استفاده از تلفن همراه در هنگام بارداری خطر آفرین خواهد بود؟

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفت، مشخص شد که متاسفانه هنگامی که مادران باردار، به صورت کنترل نشده از موبایل استفاده کنند، فرزند ممکن است با مشکلات رفتاری متولد شود‌. طبق این مشاهده می توان گفت که در واقع امواج الکترومغناطیس تاثیر خود را بر رشد مغزی نوزاد خواهند گذاشت و شاهد پدیده ای به نام بیش فعالی در نوزادان خواهید بود.

 

امواج الکترومغناطیس چه تاثیری در بدن انسان خواهند گذاشت؟

همان طور که می دانید، گوشی موبایل تنها وسیله بی سیمی نیست که توسط انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد، بلکه لوازم دیگری چون لپ تاپ، تبلت و… نیز وجود دارند که ما از آن ها برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده می کنیم. ارتباط با دنیای بیرون و ایجاد تماس با افراد دیگر به واسطه دستگاه های الکترونیکی از طریق نشر و جذب امواج رادیویی الکترومغناطیسی صورت می گیرد.

 مقدار کمی از امواج الکترومغناطیسی که از دستگاه های الکترونیکی منتشر می شوند، به درون بدن انسان نفوذ می کنند و اگر انسان به صورت کنترل نشده ای در معرض این امواج قرار بگیرد، شاهد آسیب DNA و ایجاد تغییراتی در ترکیب مولکول های سلول های زنده خواهد بود. بر حسب فرکانس و قدرت امواج نیز می توان پیش بینی کرد که این تغییرات به مدت طولانی باقی خواهند ماند یا خیر.

وسایل دیگری از جمله رادیو، مایکروویو، هواپیما و دستگاه های اشعه ایکس از دیگر دستگاه های بی سیمی که انسان را در معرض امواج رادیویی قرار می دهند البته امواج هر کدام از این وسیله ها در سطوح متفاوتی منتشر می شود ولی در کل توصیه اغلب پزشکان بر این است که در دوران بارداری خود را در معرض امواج رادیویی غیر ضروری قرار ندهید.

 

استفاده از موبایل چه خطراتی برای جنین دارد؟

امواجی که از تلفن همراه منتشر می شوند، مقدار چشمگیری انرژی دارند اما باز هم به طور قاطع نمی توان گفت که این امواج بر جنین تاثیر خواهند گذاشت یا خیر.

همان طور که می دانید، سرعت تکثیر سلول ها در جنین بسیار زیاد است و به علاوه، این سلول ها در برابر اختلالات بیرون از رحم، بسیار آسیب پذیر هستند اما تا کنون نتیجه ای قطعی از تاثیر منفی استفاده از موبایل بر جنین یافت نشده است. آزمایشاتی در این زمینه انجام شد که به شرح زیر است:

 

آزمایش موش ها:

طبق این آزمایش دو گروه از موش های باردار را انتخاب کردند، یکی از گروه ها را در معرض امواج الکترومغناطیس قرار دادند به این صورت که به مدت دو هفته چند تلفن همراه را در حالت بی صدا، بالای قفس موش ها گذاشتند و گروه دیگر با شرایط دقیقا مشابه گروه اول منتها بدون گوشی موبایل و امواج الکترومغناطیس مورد بررسی قرار گرفتند.

بعد از به دنیا آمدن نوزاد هر گروه از موش ها، آن ها را از نظر ظرفیت حافظه و مشکلات رفتاری آزمایش کردند و دریافتند که گروهی از موش ها که در معرض امواج الکترومغناطیس قرار داشتند، فرزندانی به دنیا آوردند که دارای مشکلات رفتاری که در نوزادان انسان بیش فعالی خوانده می شود، بودند.

البته نمی توان به طور قاطع گفت که طبق این آزمایش، نوزادان انسان که در معرض امواج الکترومغناطیس قرار بگیرند، به بیش فعالی دچار خواهند شد چرا که هیچ کس ۲۴ ساعت از روز را صرف استفاده از تلفن همراه نخواهد کرد.

 

آزمایش سلامت و رفتار کودکان قبل و بعد از زایمان:

طبق این پژوهش، تاثیرات امواج الکترومغناطیس قبل و بعد از بارداری و همچنین مشکلات رفتاری کودکان مورد بررسی قرار گرفت. طبق این آزمایش پرسشنامه ای در رابطه با سلامت و رفتار کودکان ۷ ساله در اختیار مادر قرار داده شد و مادر باید علاوه بر پر کردن آن، زمان استفاده از تلفن همراه توسط خودش را هم ثبت می کرد.

در نتیجه به دنبال این پرسش و پاسخ ها دریافتند که هنگامی که جنین و کودک قبل و بعد از زایمان در معرض امواج رادیویی حاصل از گوشی قرار بگیرد، ممکن است به مشکلات رفتاری نظیر بیش فعالی دچار شود؛ اما باز هم هیچ کدام از این نتایج به ثبت نرسیده اند و تاکنون ارتباط مستقیمی بین قرار گرفتن در معرض موبایل و مشکلات رفتاری کشف نشده است.

 

استفاده از تلفن همراه چه ضرر هایی برای زنان باردار دارد؟

همان طور که می دانید، در دنیای امروز از گوشی همراه تنها برای برقراری تماس استفاده نمی شود و دامنه استفاده از این دستگاه بسیار افزایش پیدا کرده است‌. تاکنون آثار تشعشعات سطح پایین بر DNA و سلول ها به طور کامل کشف نشده است اما ارتباط متقابلی میان تشعشع و مشکلات فیزیولوژیکی و یا عصبی در کودکان وجود دارد. این خطرات بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی گروه احتمال سرطان زایی معرفی می شوند. بنا به اظهارات سازمان بهداشت جهانی: طبق مطالعاتی که در زمینه قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس با فرکانس بسیار پایین انجام گرفته است، گزارش هایی از افزایش خطر سقط جنین دریافت شد.

 

چگونه عوارض استفاده از موبایل را کاهش دهیم؟

با وجود این که هنوز دلیل قاطعی برای تاثیر گوشی موبایل بر جنین به ثبت نرسیده است اما به منظور افزایش ایمنی جنین بهتر از مادران باردار موارد زیر را رعایت کنند.

  • قرار دادن تلفن همراه در فاصله ای دور تر هنگامی که از آن استفاده نمی کنید.
  • استفاده از بلند گو به منظور عدم تماس مستقیم با بدن
  • استفاده از ارسال پیام به جای مکالمه، هنگام ارسال نیز تا جایی که امکان دارد گوشی را دور نگه دارید.
  • اگر تماس اضطراری پیش آمد سعی کنید زیاد طولانی نباشد.
  • بیشتر از تلفن منزل (دارای سیم) استفاده نمایید.
  • هنگامی که پوشش ضعیف شبکه را مشاهده کردین از برقراری تماس بپرهیزید چرا که در این زمان اشعه بیشتری از گوشی ساطع خواهد شد.
  • زمان روشن بودن صفحه نمایش را تا جایی که امکان دارد کم کنید.
  • گوشی را زیر بالش و در جیب خود قرار ندهید.