کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار می کنند؟

کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار می کنند؟

کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار می کنند؟

3.7/5 - (4 امتیاز)

کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار می کنند؟ تکنولوژی جدیدی که اپل برای آیفون های خود در نظر گرفته است، امکان پذیر بودن استفاده از دو سیم مجزا به صورت همزمان است؛ به این ترتیب کاربران می توانند از جهت برقراری ارتباط، از طریق دو سیم کارت با شماره تلفن های متفاوت، اما روی یک گوشی موبایل استفاده نمایند. امکان استفاده از دو سیم کارت به صورت همزمان، کار را برای بسیاری از افراد راحت تر می کند و کاربران بهتر می توانند ارتباطات خود را مدیریت نمایند. این مورد را حتما در هنگام خرید گوشی آیفون به آن دقت داشته باشید.

 

لطفا بخوانید:

کی باتری گوشی ایفون را عوض کنیم؟

آیا گوشی اپل فارسی میشود؟

گوشی ایفون چند مدل دارد؟

 

 

بررسی دو سیم کارته بودن گوشی های اپل

اپل برای راحتی کار و توسعه روز افزون آیفون های خود، امکان استفاده از دو سیم کارت را طراحی کرده است تا کاربران قابلیت استفاده از دو سیم کارت به صورت همزمان را داشته باشند؛ اما استفاده از دو سیم کارت به معنای استفاده از دو سیم کارت فیزیکی نیست‌. یکی از سیم کارت ها توسط این کمپانی به صورتی فیزیکی و دیگری به صورت مجازی یا eSIM در نظر گرفته می شود.

سیم کارت های مجازی به واسطه اپلیکیشن iOS و اسکن بارکد قابل فعال سازی هستند؛ متاسفانه امکان استفاده از سیم کارت مجازی، در ایران و برخی دیگر از کشور ها وجود ندارد؛ اما روشن است که این تکنولوژی جدید، در آینده پیشرفت بیشتری خواهد کرد و تمام کشور ها قادر به استفاده از آن خواهند شد.

 

تفاوت پارت نامبر چیست؟

نوع شارژر، لوازم جانبی و قابلیت های نرم افزاری تنها مواردی بودند که سبب ایجاد تفاوت در پارت نامبر دستگاه های اپل می شدند؛ به عنوان مثال آیفون هایی که در امارات بودند، تماس فیس تایم را برقرار نمی کنند؛ یا آیفون هایی که در ژاپن هستند، صدای هنگام عکاسی را نمی توانند قطع کنند.

امروزه شاهد تاثیر گذاری پارت نامبر های مختلف بر نحوه طراحی سخت افزار ها در آیفون هستیم که بعضی از پارت نامبر های آیفون دو سیم کارت، از دو سیم کارت به صورت فیزیکی پشتیبانی می کنند و بعضی دیگر، قابلیت پشتیبانی از یک سیم کارت فیزیکی و یک eSIM یا همان سیم کارت الکترونیکی را دارند.

 

eSIM چیست؟

سیم کارت از قبل طراحی شده یا Embedded SIM که به اختصار، eSIM نوشته می شود در بعضی از دستگاه های ارتباطی و گوشی های هوشمند پشتیبانی می شد. اپل واچ سری ۳، اولین دستگاه از کمپانی اپل بود که با قابلیت پشتیبانی از eSIM در سال ۲۰۱۷ معرفی و به بازار عرضه شد.

 

نحوه عملکرد eSIM به چه صورت است؟

عملکرد این سیم کارت های مجازی به گونه ای رقم می خورد که امکان ورود سیم کارت فیزیک به درون دستگاه وجود ندارد اما ارتباطات از طریق اپراتور، روی دستگاه ایجاد می شود.

 

آیا در ایران از قابلیت eSIM پشتیبانی می شود؟

در حال حاضر، هنوز هیچ کدام از اپراتور های تلفن همراه در ایران از قابلیت سیم کارت الکترونیکی پشتیبانی نمی کنند و دسته ای از کاربران که آیفون هایی با قابلیت پشتیبانی از یک یا دو سیم کارت eSIM را خریداری کرده اند، متاسفانه قادر به استفاده از این قابلیت نیستند.

 

کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار می کنند؟

از سال ۲۰۱۸ به بعد، آیفون ها از سیم کارت دوم تحت عنوان سیم کارت eSIM پشتیبانی می کنند که در هر کدام از آیفون ها به شرح زیر است:

 

آیفون XS

در تمامی پارت نامبر ها، یک سیم کارت فیزیکی و یک سیم کارت eSIM دارد اما متاسفانه کاربران ایرانی، قادر به استفاده از یک سیم کارت در این گوشی هستند. در چین، آیفون های ایکس اسی عرضه شده اند که دو سیم کارت فیزیکی را به صورت همزمان فعال می کنند.

 

آیفون XS Max

در تمامی پارت نامبر ها بجز، چین، سنگاپور و تعدادی دیگر از کشور های آسیای شرقی مشابه XS است اما در این کشور ها، دو اسلات سیم کارت فیزیکی دارد و کاربران می توانند از دو سیم کارت استفاده کنند. کاربران ایرانی تنها قابلیت استفاده از یک سیم کارت را در این آیفون دارند.

 

آیفون XR

آیفون های ایکس آر نیز با دو سیم کارت که یکی به صورت فیزیکی و دیگری به صورت مجازی است، تولید می شوند که باز هم متاسفانه امکان استفاده از سیم کارت دوم در ایران وجود ندارد.

 

iPhone 11

از جمله بهترین گوشی های عرضه شده در سال ۲۰۱۹، آیفون 11 بود که دو سیم کارت به صورت همزمان در آن، فعال می شوند؛ اما یکی از این دو سیم کارت، eSIM است که متاسفانه در ایران، قابل بهره برداری نیست و آیفون ۱۱ با قابلیت استفاده از دو سیم کارت در ایران وجود ندارد.

 

لطفا بخوانید:

چه گوشی آیفونی بخرم؟

چه زمانی گوشی ایفون را از شارژ بکشیم؟

از کجا بفهمیم گوشی ایفون هک شده است؟

 

 

سخن پایانی در خصوص کدام یک از مدل های آیفون دو سیم کارت، در ایران کار می کنند

آیفون های جدید همگی امکان استفاده از دو سیم کارت به صورت همزمان که یکی فیزیکی و دیگری eSIM است را دارند و حتی در آخرین نسل آیفون یعنی سری ۱۳، پشتیبانی از eSIM دوگانه نیز دیده می شود که به این ترتیب سه سیم کارت به طور همزمان روی گوشی فعال است؛ اما متاسفانه در ایران هیچ آیفونی وجود ندارد که از دو سیم کارت به طور همزمان پشتیبانی کند چرا که تکنولوژی eSIM در آن پشتیبانی نمی شود.

اگر کاربری هستید که به مسافرت های خارجه زیادی می روید، قطعا آیفون های جدید برایتان بسیار کارآمد خواهند بود و شما می توانید به راحتی از سیم کارت های بین المللی در گوشی های دو سیم کارته خود بهره ببرید.