کدام گوشی آیفون پرتره دارد؟

کدام گوشی آیفون پرتره دارد؟

کدام گوشی آیفون پرتره دارد؟

امتیاز شما post

کدام گوشی آیفون پرتره دارد؟ با وجود این که جایگزین درستی برای دوربین DSLR یا همان آنالوگ نمی توان در نظر گرفت، اما بهترین گوشی موبایل، ممکن است بتواند تا حدودی انتظارات کاربران را برطرف سازند و همچنین در ثبت تصاویر از نزدیک یا پرتره، عملکردی خوب و قابل قبول داشته باشند. برند آیفون یکی از برترین برند های حال حاضر در زمینه تولید گوشی است، از این رو در این مقاله قصد داریم به یکی از پرتکرار ترین سوالات کاربران یعنی کدام گوشی آیفون پرتره دارد؟ پاسخ دهیم.

 

آیفون هایی که به تصویر برداری پرتره، مجهز هستند: کدام یک از آیفون‌های اپل حالت پرتره دارند؟

آیفون هایی که مجهز به دو لنز و یا بیشتر هستند، به راحتی تصاویر پرتره را به ثبت می رسانند؛ آیفونی مثل iPhone XR که یک لنز واحد دارد در حالت پرتره، قادر به ثبت عکس با نسب عمق یک چهارم نسبت به سایر آیفون هایی که دو لنز دارند، است؛ که همین ویژگی باعث می شود در حالت پرتره فقط از چهره انسان پشتیبانی انجام بگیرد و قادر به ثبت عکس پرتره از اشیاء و… نباشد.

لیستی از آیفون های مجهز به این آپشن را خدمت شما کاربران، ارائه خواهیم داد که البته برای تهیه آن ها می توانید به صفحه خرید گوشی موبایل آیفون مراجعه کنید.

 

کدام گوشی آیفون پرتره دارد؟

آیفون iPhone 7 Plusآیفون 11آیفون 12 پرو
آیفون iPhone 8 Plusآیفون 11 پروآیفون 12 پرومکس
آیفون iPhone Xآیفون 11 پرومکسآیفون 13 مینی
آیفون iPhone XSآیفون iPhone SE 2020آیفون 13
آیفون iPhone XS Maxآیفون 12 مینیآیفون 13 پرو
آیفون iPhone XRآیفون 12آیفون 13 پرومکس

 

آیفون هایی که عکس های سلفی را به صورت پرتره ثبت می کنند:

آیفون هایی که مجهز به دوربین TrueDepth اپل باشند، قادرند که تصاویر سلفی را به صورت پرتره ثبت و ضبط نمایند که لیستی از این آیفون ها را در اختیارتان قرار می دهیم:

 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE2020
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max

شاید برای تعدادی از کاربران سوال پیش بیاید که اصلا حالت پرتره چیست؟ و یا این که عکس های پرتره چه تفاوتی با عکس های دیگر دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات مختصری در رابطه با حالت پرتره و نحوه عملکرد آن، ارائه دهیم.

 

حالت پرتره

 

حالت پرتره چیست؟

برای ثبت تصویر از یک سوژه یا موضوع واحد در عکاسی، از حالت پرتره استفاده می شود. سوژه معمولا صورت انسان، حیوانات، درختان و گل ها و یا سایر اشیایی است که در مرکز توجه لنز دوربین قرار می گیرند و سایر اجزای موجود در پس زمینه به دلیل قرار نگرفتن در مرکز توجه، تار می شوند. حداقل فاصله ای که برای ثبت تصاویر پرتره ا  سوژه در نظر گرفته اند، ۱۹ اینچ معادل ۴۸ سانتی متر است.

 

بررسی حالت پرتره در آیفون ها:

برای این که کیفیت تصاویر به مانند دوربین های DSLR به نظر برسد، از Portrait Mode استفاده می کنند که آیفون ملزم به داشتن دوربین دوگانه و نرم افزار اپل است. نکته جالب توجه در گوشی های آیفون این است که، بعد از ثبت تصاویر پرتره، می توانید آن را به حالت معمولی برگردانید؛ طی عمل ویرایش، با لمس Portrait در بخش بالایی صفحه، تاری پس زمینه از بین خواهد رفت و شما عکس معمولی را در اختیار خواهید داشت.

سخت افزار قدرتمند در آیفون های نسل های اخیر، نبود لنز و حسگر بزرگ را با هماهنگی دقیق نرم افزار، به حداقل می رساند و جایگزین بسیار نزدیکی برای دوربین های حرفه ای به حساب می آید. امروزه رقابت در بازار موبایل، بر سر قابلیت پرتره انجام می گیرد و هر برندی در تلاش است تا این قابلیت را بی نقص و عالی به نمایش بگذارد.

 

نحوه عملکرد حالت پرتره در دوربین اصلی:

کارایی بهتر حالت پرتره را زمانی خواهید دید که فرد و یا اشیا، در حالت سکون قرار بگیرند و میزان نور و فاصله از سوژه نیز طبق تعاریف، رعایت شده باشد. در دوربین اصلی، برای ثبت تصاویر پرتره، دو لنز تله فوتو و زاویه عریض نیاز است. عملکرد این دو لنز، به این صورت است که لنز تله فوتو از صحنه، عکسی را ثبت می کند و لنز زاویه عریض، به اسکن صحنه ثبت شده، می پردازد تا نقشه ای با عمق نه لایه، به وجود بیاید.

نقش لایه ها تعیین کننده قسمت برجسته و قسمت تار شده با استفاده از یک اثر مصنوعی است. لایه های نزدیک به سوژه کمتر از لایه های دور از سوژه، تار می شوند که این نقشه عمق تصویر به دلیل ثبت عکس طبیعی و نزدیک به دوربین های آنالوگ، انجام می گیرد.

 

حالت پرتره

 

نحوه عملکرد حالت پرتره در دوربین سلفی:

در دوربین سلفی، از طراحی دوربین TrueDepth توسط حالت پرتره استفاده می شود. در شرایط نوری نامناسب، شاهد عکس های پرتره خوبی نخواهیم بود و در صورت تاریک بود محیط، پیام ممنوعیت استفاده از این قابلیت در محیط تاریک را دریافت خواهید کرد.

از پروژکتور نقطه ای گوشی، بیشتر از ۳۰۰۰۰ پرتو ساتع می شود که مولفه دوربین مادون قرمز از آن ها برای به وجود آوردن نقشه عمق، استفاده می کند و تجزبه و تحلیل های لازم را به انجام می رساند‌. نقش پردازنده سیگنال، جفت کردن این اطلاعات با تصویر ضبط شده، است تا در نهایت، مرکز توجه و اثر بوکه از یکدیگر جدا شوند.