چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم؟

چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم

چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم؟

1/5 - (1 امتیاز)

یکی از بخش‌های اصلی گوشی‌های آیفون و هر گوشی دیگری، باتری آن است که اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که اگر برای این قسمت مشکلی به وجود آید، نمی‌توانیم از تلفن همراه خود استفاده کنیم. بنابراین بهتر است سلامت باتری گوشی را جدی بگیرید تا همیشه گوشی شما قابل استفاده باشد.

حال سوال اینجاست که چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم تا مدت زمان طولانی بتوانیم از آن استفاده کنیم؟ آیا باید باتری قبل از شارژ شدن کاملا خالی شده باشد یا نیازی به این کار نیست؟ این موارد تنها بخشی از سوالات کسانی است که از گوشی‌های آیفون استفاده می‌کنند. در ادامه سعی داریم تا به جواب این سوالات بپردازیم و به زمان مناسب و روش اصولی شارژ کردن گوشی ایفون بپردازیم.

 

چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم
چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم؟

 

چرا باید به موقع گوشی را به شارژر متصل کنیم؟ (نحوه صحیح شارژ باتری آیفون)

فرض کنید شما وعده‌های غذایی را به موقع نخورید! چه اتفاقی می‌افتد؟ بدن شما از حالت عادی خارج می‌شود و درست کار نمی‌کند. باتری گوشی نیز اینطور است. اگر خیلی زود و یا خیلی دیر گوشی را به شارژ بزنید، باعث کاهش عمر باتری و آسیب دیدن آن می‌شود. اما اگر در زمان مناسب اینکار را انجام دهید، باعث می‌شود هم سرعت شارژ گوشی افزایش یابد و هم عمر مفید بیشتری داشته باشد.

 

چه زمانی گوشی آیفون را به شارژ متصل کنیم؟

بهترین حالت این است که گوشی را تا قبل از رسیدن به زیر 40 درصد به شارژر متصل کنیم، البته می‌توانید تا 20 درصد شارژ نیز صبر کنید. باتری گوشی آیفون یک عمر مفید دارد که با هر بار شارژ کردن کارایی آن کمی کاهش می‌یابد تا جایی که چاره‌ای جز عوض کردن آن برایمان باقی نمی‌‌ماند.

برای اینکه بتوانیم عمر مفید باتری را افزایش دهیم، باید فاصله بین شارژ شدن و خالی شدن باتری را کاهش دهیم. بنابراین اگر هر بار باتری گوشی شما به صفر برسد و آن را تا 100 درصد شارژ کنید، عمر باتری شما بسیار کوتاه خواهد بود. پس سعی کنید همیشه قبل از خالی شدن باتری، آن را به شارژ بزنید.

البته خود شرکت ایفون توصیه کرده برای کالیبره شدن باتری، بهتر است ماهی یکبار درصد باتری را به صفر برسانید. اینکار باعث می‌شود دقت تخمین باقی مانده شارژ توسط گوشی حفظ شود. اما واقعا هرماه ضرورتی به اینکار نیست و بهتر است هر سه ماه یکبار اقدام به کالیبره کردن آیفون خود کنید.

 

قبل از خواب می‌توانیم گوشی ایفون را به شارژ بزنیم؟

بسیاری از افراد در طول روز از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند و نمی‌توانند آن را به طور کامل به شارژ بزنند. به همین خاطر تا صبح گوشی را به شارژر متصل می‌کنند. اما سوال اینجاست آیا اینکار صحیح است یا نباید انجام دهیم؟

در جواب باید بگوییم که اگر اینکار را گاهی انجام می‌دهید، اشکالی ندارد. اما اگر به طور مداوم اقدام به شارژ گوشی تا صبح می‌کنید، باید نگران سلامت باتری ایفون خود باشید چرا که اینکار باعث آسیب رساندن به باتری می‌شود. چرا؟

زیرا هنگامی که شارژ باتری به 100 درصد می‌رسد، دیگر گوشی شارژ نمی‌شود. اما همچنان مصرف شارژ ادامه دارد و باعث کاهش شارژ باتری می‌شود. بنابراین دوباره گوشی شروع به شارژ شدن می‌کند و همین روند تا صبح ادامه پیدا می‌کند. به این پدیده شارژ تدریجی یا trickle charge می‌گویند که هدف آن نگه داشتن حداکثر شارژ برای باتری است.

حال تصور کنید که اینکار تا صبح چندین مرتبه رخ می‌دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ بنابراین برای اینکه سلامت باتری گوشی موبایل خود و به خصوص گوشی ایفون را حفظ کنید، بهتر است آن را تا صبح به شارژر متصل نکنید و شارژ را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید.

 

چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم

چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم

 

آیا بعد از خرید گوشی ایفون، آن را به شارژ بزنیم؟

بعد از اینکه گوشی آیفون جدیدی را خریداری نمودید، افراد زیادی به ما توصیه می‌کنند که حتما گوشی را چندین ساعت به شارژر متصل کنیم. اما آیا اینکار لازم است؟ جواب خیر است. هنگام خرید گوشی موبایل، معمولا باتری یه مقدار شارژ دارد و لازم نیست حتما گوشی را به شارژ بزنیم. هر موقع که شارژ باتری تموم شد، می‌توانید آن را شارژ کنید. این موضوع برای آیفون 11، آیفون 12 و آیفون 13 و زیر محصولات آن کاملا صادق است.

 

چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم

بنابراین مناسب ترین زمان برای شارژ نمودن گوشی آیفون، بین بازه 20 الی 40 درصدی است.

 

چه کار کنیم تا باتری گوشی آیفون سریع‌تر شارژ شود؟

در بالا گفتیم که چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم تا عمر مفید باتری افزایش پیدا کند. در ادامه می‌خواهیم چند راهکار ساده را پیشنهاد دهیم تا گوشی ایفون را در سریع‌ترین زمان شارژ کنید.

  • همیشه سعی کنید از شارژر اصلی آیفون خود استفاده کنید. چرا که هر شارژری ولتاژ مخصوص به خود را دارد و اگر این ولتاژ با گوشی شما سازگار نباشد، ممکن است باعث آسیب رساندن به باتری شود.
  • بهتر است هنگام شارژ حالت هواپیما را روشن کنید. تجربه نشان داده که اینکار باعث سریع شارژ شدن گوشی می‌شود.
  • هنگام شارژ شدن از گوشی استفاده نکنید. درست است که اینکار باعث آسیب به باتری گوشی نمی‌شود، اما مدت زمان شارژ بیشتر می‌شود. بهتر است هنگام شارژ شدن گوشی، بازی نکنید. چرا که با اینکار گوشی شما داغ می‌شود و این گرما ممکن است کمی برای باتری گوشی شما ضرر داشته باشد.

باتری گوشی‌های ایفون همیشه در حال پیشرفت هستند و تکنولوژی‌های جدیدی به وجود می‌آید و بسیاری از مشکلاتی که قبلا وجود داشت، برطرف می‌شود. بنابراین، در مورد باتری گوشی زیاد وسواس به خرج ندهید و با خیال راحت از گوشی خود استفاده کنید. تا جایی که می‌توانید نکات بالا را رعایت کنید و سعی کنید شارژ باتری را در بین 20 تا 80 درصد نگه دارید. این بود از مهم ترین نکاتی که باید در خصوص چه زمانی گوشی ایفون را به شارژ بزنیم بدانید.