چرا گوشی ایفون داغ میکند؟

چرا گوشی ایفون داغ میکند؟

چرا گوشی ایفون داغ میکند؟

امتیاز شما post

چرا گوشی آیفون داغ می کند؟ هزاران تجربه داغ شدن گوشی های آیفون را یا شنیده و یا دیده اید که این مشکل حتی بعد از سیستم عامل iOS 11 نیز دیده می شود که اصلا مسئله خوشایندی نیست. قطعا شما به عنوان کاربر، حین استفاده از آیفون خود نمی خواهید با پیغام هایی نظیر: آیفون شما باید خنک شود، آیفون شما قبل از استفاده نیاز به خنک شدن دارد، فلش غیر فعال است و…. رو به رو شوید‌. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا گوشی ایفون داغ میکند؟ و چطور می توان از شر این داغی رهایی پیدا نمود؟

 

علت داغ شدن گوشی های آیفون چیست؟

داغ شدن گوشی های آیفون، یا به دلیل یک سری منشا های داخلی و یا در اثر عوامل خارجی ممکن است به وقوع بپیوندد که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

 

لطفا بخوانید: چند بار اشتباه زدن رمز گوشی ایفون

 

چه عوامل خارجی در داغ شدن آیفون موثرند؟

آیفون های کمپانی اپل، به گونه ای طراحی و تولید می شوند که در محدوده دمایی بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد، بدون بروز مشکل کار کنند که این یعنی، بهترین مناطق دمایی که برای استفاده از گوشی های آیفون مناسب باشد، مناطق شمالی و سردسیر است.

در مناطقی از قبیل اطراف استوا، که ممکن است میانگین دمایی حدود ۳۵ درجه سانتی گراد داشته باشیم، آیفون همیشه در انتهایی ترین نقطه دمای پیش فرض خود قرار می گیرد که در نتیجه موجب داغی می شود و می توان این عامل را، به عنوان اصلی ترین دلیل داغ شدن آیفون در نظر گرفت.

 

لطفا بخوانید: کدام گوشی ایفون پرتره دارد

 

چه عوامل داخلی در داغ شدن آیفون موثرند؟

با وجود این که دمای هوا را به عنوان اصلی ترین دلیل داغی آیفون معرفی کردیم، اما گاهی ممکن است این داغ شدن، ریشه در مشکلات داخلی داشته باشد و در اثر مختل شدن فعالیت های داخلی رخ بدهد.

می دانید که کامپیوتر یا لپ تاپ، فن خنک کننده ای بالای پردازنده دارند تا سخت افزار را در مواقع لزوم خنک نمایند اما در گوشی، چنین قطعه متحرکی وجود ندارد که در اثر چرخیدن، موجب خنک شدن آن گردد؛ پس خنک کردن سخت افزار در گوشی، دشوار تر است به خصوص اگر شما بدون توجه به ایجاد مشکلات احتمالی برای گوشی، اپلیکیشن هایی را به طور همزمان به اجرا در آورید که هر کدام، فشار زیادی به سخت افزار وارد کنند.

 

آیفون 13 مینی

 

داغ شدن آیفون را چگونه می توان برطرف ساخت؟

به منظور رفع مشکل داغی آیفون، چند راه حل وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

۱_ اگر آخرین بروز رسانی ها را در آیفونتان انجام دهید، از داغ شدن تلفن همراه، جلوگیری خواهید کرد. طبق هر بروز رسانی که اپل منتشر می کند، در جهت رفع مشکلات قدم بر می دارد که مشکل داغ شدن نیز، در بسیاری از آپدیت ها، حل و رفع شده است. در جهت خاموش سازی اپلیکیشن هایی مثل safari ، maps ، Wi-Fi ، Bluetooth ، navigation و سرویس های مکان اقدام فرمایید.

طبق مسیر: setting > General > Software Updates از اخرین بروز رسانی آیفون خود، اطلاع یابید.

۲_ پس از انتشار iOS 11 کاربرانی که در جهت بروز رسانی سیستم عامل خود اقدام کرده بودند، با مشکل داغ شدن آیفون مواجه می شدند؛ که این یعنی یکی از دلایل درونی داغ شدن گوشی، خطاهای سیستمی است. با تعمیر سیستم عامل می توان مانع از داغ شدن آیفون شد.

 

لطفا بخوانید: کی باتری گوشی ایفون را عوض کنیم

 

برنامه ای بسیار قدرتمند به نام dr.fone_ Repair وجود دارد که همچون دستیار، به رفع مشکلات کاربران آیفون می پردازد. یکی از موارد خدمات این برنامه، چک کردن iOS و ردیابی ایرادات و برطرف سازی آن ها است.

۳_ منطقی ترین کار پس از دیدن پیغام داغ شدن آیفون، خاموش کردن و قرار دادن آن در جایی خنک است. منظور از جای خنک، درون دستگاهی مثل یخچال نیست! چرا که درون یخچال، فرآیند میعان انجام می شود که ممکن است مشکلاتی برای آیفون به وجود بیاورد.

جهت خنک کردن آیفون، فقط کافی است آن را درون اتاقی با تهویه یا سرپوشیده قرار دهید تا به آرامی شروع به خنک شدن کند. حدود نیم ساعت تا یک ساعت به گوشی زمان بدهید تا در حالت خاموش، به درجه ای از خنکی برسد تا از بروز مشکلات احتمالی، جلوگیری به عمل بیاید.

۴_ استفاده از گارد یا همان کیف های محافظتی، خصوصا در مواقعی که گوشی شما در حال شارژ است، سبب ایجاد داغی می شود. پس بهتر است حداقل هنگامی که بین گوشی و شارژر اتصال برقرار می کنید، آیفون را از گارد خارج نمایید.

۵_ همانطور که هرگز موجود جاندار و یا کودک خود را در ماشین با پنجره های بسته رها نمی کند، نسبت به گوشی نیز نباید این کار را انجام دهید. رها کردن گوشی روی صندلی و در جایی که نور مستقیم به آن برخورد کند، اصلا خوشایند نیست.

ممکن است فکر کنید سیستم پیچیده ای که بخش خنک کننده ماشین شما را کنترل می کند، مانع از بروز مشکل می شود؛ جهت اطمینان بهتر است از رها کردن آیفون درون ماشین، خود داری کنید مگر این که ماشین در پارکینگی سرپوشیده پارک شده باشد.

 

لطفا بخوانید: کدام گوشی ایفون دوربین بهتری دارد

 

۶_ نور مستقیم خورشید اگر به گوشی برخورد طولانی مدتی نداشته باشد، برای جلوگیری از داغ شدن آن بسیار موثر خواهد بود.

۷_ در جاهایی که خنک تر است و گردش هوا وجود دارد، اتصال به شارژر را برقرار کنید چرا که فرآیند شارژ کردن، خود باعث ایجاد گرما می شود و اگر در جای گرمی انجام گیرد، قطعا سبب داغ شدن آیفونتان خواهد شد.

عوامل داخلی که نشان می دهند شرایط سخت افزار طبیعی است اما مشکلاتی در بخش نرم افزاری وجود دارند که باعث داغ شدن گوشی شده اند، با استفاده از موارد زیر، قابل برطرف سازی هستند:

  • پاک کردن اپلیکیشن های روی کش
  • خاموش کردن اپلیکیشن های تعقیب کننده مثل مکان یابی
  • و…