آیا آیفون 13 ضد آب است؟

آیا آیفون 13 ضد آب است؟

آیا آیفون 13 ضد آب است؟

5/5 - (1 امتیاز)

آیا آیفون 13 ضد آب است؟ یکی از انواع سوالاتی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید، ضد آب بودن و یا نبودن سری های جدید آیفون، مثل آیفون ۱۳ خواهد بود که در ادامه قصد بررسی قابلیت مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و آب را در این گوشی پرطرفدار داریم. شما قطعا به عنوان شخصی که قصد خرید آیفون 13 را دارد، وارد این مقاله شده اید تا بیشتر در رابطه با کاربرد آن بدانید، و از قابلیت ضد آب بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

 

لطفا بخوانید: بهترین گوشی اپل کدام است؟

 

درجه IP گوشی آیفون 13 چند است؟

آیفون ۱۳ با درجه IP68 ارائه می شود که این یعنی دستگاه به طور کامل در برابر گرد و غبار و آب، عایق است. نه کوچک ترین گرد و غباری اجازه وجود به دستگاه را دارند و نه کوچک ترین مشکلی برای این گوشی در اعماق آب پیش می آید. البته به جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی، نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه و آن هم در عمق ۶ متری از آب، از گوشی استفاده کرد چرا که اگر زمان زیادی از گوشی، زیر آب استفاده کنید، احتمال آسیب دیدن و تاثیرات منفی زیاد خواهند شد.

 

لطفا بخوانید: کی باتری گوشی ایفون را عوض کنیم؟

 

تمام گوشی های موبایلی که گواهینامه IPxx را داشته باشند، در برابر آب مقاوم هستند که البته تمام گوشی ها از این قابلیت بهره مند نیستند؛ مثلا همین آیفون ۱۳ که گفتم درجه IP68 را دارد که این یعنی ضد آب و ضد گرد و غبار است. اما شاید سوال پیش بیاید که اصلا گواهینامه IP چیست؟ برای دریافت پاسخ، با ما همراه باشید.

 

استاندارد IPxx

 

گواهینامه IP چیست؟

آیا آیفون 13 ضد آب است؟ به منظور مشخص نمودن این که یک گوشی موبایل ضد آب است یا خیر، باید به درجه IP آن دقت کرد. گواهینامه IP با دو عدد مشخص می شود که اولین عدد میزان مقاومت دستگاه در برابر گرد و غبار و دومین عدد میزان مقاومت دستگاه در برابر آب را عنوان می کنند.

 

لطفا بخونید: کدام گوشی آیفون دوربین بهتری دارد؟

لطفا بخوانید: بهترین گوشی اپل برای بازی کدام است؟

 

بررسی عدد اول در گواهینامه IP

اولین عدد ممکن است رقمی بین هیچ تا ۶ باشد که هر کدام از این ارقام قابلیت محدودی را شامل می شوند؛ هر کدام از آن ها عبارتند از:

هیچ عدد: هیچ گونه حفاظت خاصی انجام نمی دهد.

۱: از ورود اجسام جامدی که بزرگ تر از ۵۰ میلی متر باشند جلوگیری می شود و در برابر دسترسی غیر مجاز سطوح بزرگ بدن محافظت می کند.

۲: از ورود اجسام جامدی که بزرگ تر از ۱۲ میلی متر باشند جلوگیری می شود و در برابر جسم با قطر متوسط یا انگشت محافظت می کند.

۳: از ورود اجسام جامدی که بزرگ تر از ۲.۵ میلی متر باشند جلوگیری می شود و در برابر ابزار و اجسام با قطر کم محافظت می کند.

۴: از ورود اجسام جامدی که بزرگ تر از ۱ میلی متر باشند جلوگیری می شود و در برابر سیم یا نوار محافظت می کند.

۵: از ورود گرد و غبار جلوگیری می کند که البته به طور کامل قادر به جلوگیری نیست اما نمی گذارد که گرد و غبار به راحتی وارد بدنه شوند.

۶: از ورود ریز گرد جلوگیری می کند که این یعنی هیچ گونه گرد و غباری به بدنه وارد نخواهد شد.

 

آیفون 13 پرو مکس

 

بررسی عدد دوم در گواهینامه IP در خصوص آیا آیفون 13 ضد آب است یا خیر

عدد دوم که از ارقام هیچ تا ۸ را شامل می شود، شامل محدودیت های حفاظتی زیر در برابر آب هستند:

هیچ عدد: هیچ نوع حفاظت خاصی انجام نمی دهد.

۱: در برابر چکه های عمودی آب، عایق است و طی آزمایش، حدود ۱۰ دقیقه مانع از نفوذ قطرات عمودی آب که به صورت عمودی روی گوشی می ریزند، می شود.

۲: در برابر چکه های آب با زاویه ای حداکثر ۱۵ درجه، عایق است و طی انجام آزمایشی ۱۰ دقیقه ای، ثابت کرد که نمی گذارد چکه های آب با زاویه ۱۵ درجه روی بدنه، تاثیر منفی روی دستگاه بگذارند.

۳: در برابر پاشیدن آب با زاویه ای حداکثر ۶۰ درجه، عایق است و طی انجام آزمایشی ۵ دقیقه ای، نشان داد که اگر آب با این زاویه از تمام جهات روز بدنه پاشیده شود، با دستگاه آسیبی وارد نخواهد شد.

۴: در برابر بارش آب از هر زاویه و هر جهتی عایق است و طی انجام آزمایشی ۵ دقیقه ای، نشان داد که اگر از هر زاویه و هر جهتی آب روی بدنه گوشی پاشیده شود، نباید تاثیر مضری روی دستگاه مشاهده کنیم.

۵: در برابر پاشیدن آب با فشار، آن هم از هر جهتی عایق است و طی انجام آزمایشی حداقل ۳ دقیقه ای، مشخص شد که آب از هر جهتی با فشار روی بدنه ریخته شود نباید شاهد تاثیرات مضر آب روی دستگاه باشیم.

۶: در برابر پاشیدن آب با فشار زیاد، آن هم از هر جهتی عایق است و طی انجام آزمایشی حداقل ۳ دقیقه ای، مشخص شد که آب از هر جهتی با فشار خیلی زیاد روی بدنه ریخته شود نباید شاهد تاثیرات مضر آب روی دستگاه باشیم.

۷: در برابر غرق شدن موقتی دستگاه در آب عایق است و طی انجام آزمایشی ۳۰ دقیقه ای، مشخص شد که دستگاه در زمانی محدود می تواند بدون تاثیر منفی، زیر آب دوام بیاورد.

۸: در برابر استفاده دائمی در آب عایق است و به صورت مداوم می توان از دستگاه در زیر آب استفاده نمود بدون آن که آسیبی به آن وارد شود و یا اشکالی در عملکرد گوشی به وجود بیاید.